محصول به سبد خرید اضافه شد
0

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد ایران‌شناسی

دسته‌بندی: خبرهای تاریخ
تاریخ: 7 خرداد 1402
بازدید: 113

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد ایرانشناسی در محل حوزه ریاست این سازمان امضاء شد.

در ابتدای این نشست خلج منفرد، مدیر کل همکاری های علمی دانشگاهی سازمان، ضمن خیر مقدم به رئیس بنیاد ایران‌شناسی و هیئت همراه گفت: حوزه ایران‌شناسی در عرصه بین‌المللی از مهمترین کارهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عرصه بین‌الملل است و برای همین ما خیلی علاقه‌مند هستیم بر اساس اساسنامه دو نهاد، این سند همکاری را که در تهیه محتوی آن تلاش بسیاری شده را به امضاء برسانیم.

در ادامه حجت‌الاسلام المسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور بیان کرد: نقش ایران‌شناسی در دیپلماسی فرهنگی نقش رکنی و اساسی است و در حال حاضر ایران‌شناسی در خارج از کشور چالش‌ها و مشکلاتی را دارد و برای همین لازم است که ایران با چهره ی جدید آن شناسانده شود که این مهم جز با برنامه‌ریزی محقق نمی‌شود.

او با تأکید بر نقش ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: ما معتقدیم دانشجویان ایران دوستی در دانشگاه‌های دنیا وجود دارند که هرکدام می‌توانند در معرفی ایران نقش موثری داشته باشند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان ضمن به فال نیک گرفتن امضای این تفاهم‌نامه در دهه کرامت، اظهار امیدواری کرد که موضوع ایرانشناسی دوباره احیا شود.

در ادامه محمدحسین رجبی‌دوانی رئیس بنیاد ایران‌شناسی ضمن تبریک ایام دهه کرامت گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد ایران‌شناسی به علت اشتراک وظایف خود می‌توانند در معرفی هرچه بهتر و مناسب‌تر تاریخ و تمدن ایران به خصوص تاریخ و تمدن بعد از انقلاب نقش موثری داشته باشند و این اراده در سازمان وجود دارد و ما نیز تلاش داریم تا کشور خود را در سطح جهانی معرفی کنیم.

او درباره زمینه‌های همکاری جدید در بنیاد ایران شناسی گفت: ما در بنیاد رشته‌های تحصیلی داریم که می‌تواند در خارج از کشور مخصوصاً کشورهای همسایه مانند عراق، ترکیه، سوریه و افغانستان خواهان زیادی داشته باشد، رشته‌هایی مثل مرمت نسخ خطی و یا رشته ایران‌شناسی. و دانشجویان این کشورها می‌توانند از تحصیل و دریافت تخصص از این بنیاد بهره‌مند شوند.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با امضای این تفاهم نامه باب همکاری گسترده دو نهاد باز شود.

 موضوعات این تفاهم‌نامه شامل سه محور «شناسایی، پژوهش و سیاست‌گذاری در حوزه ایران‌شناسی»، «تولید و تأمین محتوای مناسب علمی، آموزشی و پشتیبانی از مراکز ایران‌شناسی در خارج از کشور» و «برگزاری نشست‌ها و همایش‌های ایران‌شناسی و اعطای جوایز ایران‌شناسی» می‌شود و به منظور اجرای این تفاهم‌نامه، کمیته اجرایی مشترک با حضور مدیرکل همکاری‌های علمی و دانشگاهی و دو تن از کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از یک سو و معاون بین‌الملل و دوتن از اعضای هیأت علمی بنیاد ایران‌شناسی از سوی دیگر تشکیل خواهد شد.

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان شهید محمدحسین علی اکبری، خیابان شهید محمدعلی نقدی، پلاک 23، طبقه 2، واحد 3

تمام حقوق این سایت برای انتشارات آبادبوم محفوظ است 1402.