محصول به سبد خرید اضافه شد
0

اسناد مصارف وقفی در ایام عزاداری رونمایی شد

دسته‌بندی: خبرهای تاریخ
تاریخ: 21 شهریور 1402
بازدید: 177

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در مشهد، مدیر توسعه وقف و مشارکت‌های اجتماعی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی در این برنامه که در محل موکب خدمت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی برگزار شد، وقف را نهادی به بلندای عمر انسان خواند.

حجت الاسلام دکتر عبدالرضا اصغری وقف را چشمه‌ای همیشه جاری خواند و گفت: مرحوم عتیقی اولین واقف اموال منقول آستان قدس رضوی است که ۵۱۵ سال از عمر وقف او می‌گذرد و این اموال که برای اطعام زائر، درمان زائر، فرش و روشنایی حرم مشخص شده آثار و برکات آن مشهود است.

اصغری تصریح کرد: با وقف انسان جسما از دنیا می‌رود ولی نامش در طول تاریخ به نیکی ماندگار می‌ماند و نام واقف را کسی نمی‌تواند پاک کند.

وی، وقف را نگاهی به آینده خواند و آن را ایجاد کننده زیرساخت‌های زندگی برای نسل‌های آینده عنوان کرد.

اصغری، وقف را ابزاری برای زنده نگه داشتن ارزش‌های اسلامی دانست و تصریح کرد: هر کس می‌تواند واقف رضوی باشد و این ارزش الهی مختص به متولین و متمکنین نیست.

مدیر توسعه وقف و مشارکت‌های اجتماعی بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی با اشاره به جاری و ساری بودن وقف در آستان قدس رضوی از سوی دوستداران خاندان عصمت و طهارت، تسهیل امر وقف با موضوعات کلی و ایجاد وقف های فردی و مشارکتی را زمینه ساز این امر خواند.

وی همچنین وقف خدمت را یکی از نمونه‌های وقف خواند که فرد بر اساس تخصص خود زمانی را برای انجام خدمت در اختیار آستان قدس قرار دهد. اصغری، نگهداری اموال موقوفه و توسعه بهره وری از آن را زمینه ای برای اعتمادسازی افراد علاقه‌مند به وقف برشمرد که می‌تواند مشوقی برای این امر باشد.

اسناد راوی تعزیه در حرم رضوی

کاظم جهانگیری کارشناس اسناد کتابخانه رضوی نیز در این مراسم ضمن معرفی جایگاه مراسم تعزیه در میان برنامه‌های حرم مطهر رضوی به معرفی اسنادی در این خصوص پرداخت و اظهار کرد: برگزاری مراسم سوگواری و عزا و ذکر مصیبت به مناسبت‌های مختلف در حرم مطهر امام رضا(ع) از قدیم الایام مرسوم بوده است و در ایام وفات ائمه اطهار (ع) به خصوص در ماه‌های محرم، صفر، رمضان و ایام فاطمیه این مجالس برگزار می‌شده و روضه‌خوانان، نوحه خوانان و خطبای آستان قدس در دارالضیافه، دارالذکر، دارالحفاظ یا ایوان طلا به ذکر مصیبت می‌پرداختند.

وی با بیان اینکه در این مراسم دستوراتی نیز توسط متولی باشی یا نایب التولیه به تحویلداران کل یا دربان باشیان برای برپایی این مراسم بر مبنای برخی از موقوفات داده شده است، گفت: در مجموعه اسناد ارزشمند مدیریت اسناد و مطبوعات صدها سند مرتبط با برگزاری این مراسم از محل مصارف موقوفات موجود است که ما را با وضعیت برگزاری این مراسم آشنا می‌کند.

جهانگیری از میرزا فضل الله وزیر نظام، امین سلطان، انیس الدوله ،جعفرقلی میرزا، میرزا مهدی لشکر نویس، حاجی باقر سمنانی و میرزا عبدالله خان لنکرانی به عنوان واقفانی یاد کرد که بر اساس موقوفات آنها مراسم روضه‌خوانی برگزار می‌شده است.

وی اظهار کرد: برای برگزاری چنین مراسمی علاوه بر آنکه نیاز به مکانی مناسب برای تجمع افراد خطیب و مداح برای روضه‌خوانی است باید از کسانی که در مراسم حضور یافته‌اند پذیرایی شود و بر همین اساس در بیشتر وقفنامه‌ها با دقت بسیار و با ذکر موارد چگونگی برگزاری مراسم و میزان مخارج لازم برای هر مورد را ذکر کرده‌اند تا جایی که حتی برخی از واقفان برای نوع خوراکی که باید در این مراسم توزیع شود نیز دستورالعمل خاص ارائه داده‌اند.

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان شهید محمدحسین علی اکبری، خیابان شهید محمدعلی نقدی، پلاک 23، طبقه 2، واحد 3

تمام حقوق این سایت برای انتشارات آبادبوم محفوظ است 1402.