محصول به سبد خرید اضافه شد
0

کتاب «پشتونستان و خط دیوراند» بررسی می‌شود

دسته‌بندی: خبرهای تاریخ
تاریخ: 27 فروردین 1401
بازدید: 91

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، معرفی و بررسی کتاب «پشتونستان و خط دیوراند» نوشته حمیدرضا سیدناصری، نویسنده یکشنبه 28 فروردین ساعت 15 در خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با حضور نویسنده و محمد آسیابانی به عنوان منتقد برگزار می‌شود. 

کتاب «پشتونستان و خط دیوراند» با عنوان فرعی «نقش انگلستان در ایجاد خط دیوراند و تداوم مناقشه و منازعه» نوشته حمیدرضا سیدناصری به تاثیر مساله پشتونستان بر گرایش‌ها و حساسیت‌های قومی افغان‌ها و بر سیاست حاکمیت‌های مختلف افغانستان در سه دهه گذشته و سیاست‌های پاکستان در مقاطع مختلف تاریخی و سیاسی می‌پردازد. همچنین نقش مساله پشتونستان در تبیین سیاست‌های این کشور در قبال افغانستان و این‌که پشتونستان یکی از عوامل مهم دخالت پاکستان در امور افغانستان بوده، مورد ارزیابی قرار گرفته است.

«مروری بر وضعیت تاریخی و اجتماعی پشتونستان»، «تاثیر تعیین خط دیوراند بر تحولات سیاسی افغانستان»، «مساله پشتونستان پس از استقلال هند و پاکستان»، «پشتونستان و ظهور طالبان»، «تاثیر واقعه یازده سپتامبر بر تحولات افغانستان»، «بررسی تحولات افغانستان پس از سقوط طالبان» و «بررسی حقوقی معاهده دیوراند» موضوع‌های هفت فصل کتاب هستند.

مساله پشتونستان و خط دیوراند از منظر افغان‌ها به لحاظ قومی-ملی و جغرافیایی بسیار با اهمیت است و همواره در طول تاریخ پس از استقلال افغانستان، در تحولات و روابط این کشور با پاکستان تاثیرگذار بوده است. مساله‌ای که یکی از عوامل مهم دخالت همه جانبه پاکستان در امور افغانستان و پیگیری سیاست افغانستانِ بی‌ثبات و ناامن بوده است.

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

راهنمای خرید

خدمات مشتریان

۰۹۱۲۶۱۵۰۴۰۷
با ما در تماس باشید

تمام حقوق این سایت برای انتشارات آبادبوم محفوظ است.