محصول به سبد خرید اضافه شد
0

چین مهد آیین و آداب با پیشینه‌ای چندهزارساله است شکل‌گیری حلقه فرهنگ کنفوسیوس

دسته‌بندی: خبرهای تاریخ
تاریخ: 8 مهر 1402
بازدید: 97

[ad_1]

سرویس تاریخ و سیاست خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا): کتاب «فرهنگ آیین و آداب چین باستان» نوشته پنگ لین با ترجمه احسان دوست‌محمدی از سوی انتشارات کوهسار منتشر شد.

چین مهد آیین و آداب با پیشینه‌ای چندهزارساله است که آوازه‌اش به اقصا نقاط جهان نیز رسیده است. حدود سه هزار سال قبل در سلسله جو، جو گونگ آیین و موسیقی و اداره کشور بر اساس اصول مربوط به آن را پایه‌گذاری کرد. بعد از آن کنفوسیوس و هفتاد شاگردش به همراه منسیوس، شوان زه و دیگران این اصول را تکمیل و به‌ ترویج آن پرداختند و این‌گونه آیین و موسیقی تبدیل به هسته اصلی فرهنگ کنفوسیوس شد. بعد از سلسله هان غربی، کتب آداب و آیین، آیین و آداب جو و شعائر، به عنوان مرجعی در زمینه اصول آیین و آداب در زمان باستان به عنوان دروس اصلی مدارس ملی انتخاب شد و نه‌تنها جزء کتب کلاسیکی بود که دانشجویان حتماً باید آن را بخوانند، بلکه معیاری برای تدوین آیین و آداب توسط پادشاهان سلسله‌های مختلف نیز بود؛ تأثیری که این کتب بر فرهنگ چین گذاشته‌اند، بر همگان آشکار است.

هم‌زمان با شکل‌گیری حلقه فرهنگ کنفوسیوس در شرق آسیا، آیین و موسیقی تبدیل به یکی از ویژگی‌های مهم تمدن شرق شد. بی‌شک برای شناخت فرهنگ سنتی چین، شناخت آیین و آداب چین ضروری است.

آیین و موسیقی چین باستان حاوی شگفتی‌های فراوانی است که متأسفانه افراد کمی از آن اطلاع دارند؛ برای مثال می‌توان از آیین کمانداری در دوران ماقبل چین نام برد. آیا در کشور چین با تمدن پنج‌هزارساله روحیه ورزش‌کردن وجود نداشته است؟ اگر وجود داشته، چه تفاوت‌هایی با یونان باستان دارد؟

مفهوم آداب و آیین در متون گوناگون از لایه‌های متفاوتی تشکیل شده است؛ از جمله: چیزی است که انسان را از حیوان متمایز می‌کند؛ تفاوت میان تمدن و بربریت نیز آیین و آداب است؛ آیین و آداب نمود قانون طبیعت در جامعه بشری است؛ آیین و آداب مدیریت‌کننده نظم و رعایت سلسله‌مراتب است؛ آیین و آداب اصول و احکام کشور را شکل می‌دهند و همگی این اصول بر اساس قوانین حاکم بر طبیعت تنظیم شده‌اند؛ آیین و آداب معیار و استاندارد کلیه روابط اجتماعی است؛ آیین و آداب روش ارتباط افراد در جامعه است.

این کتاب که به فرهنگ آیین و آداب چین باستان اختصاص یافته است؛ پس از مقدماتی در تعریف آیین و آداب و کاربرد و انواع آن و ذکر عناصر کلیدی‌اش، نیز معرفی دو کتاب مهم درباره موضوع یعنی «آیین و آداب» ای لی و «کتاب شعائر» لی جی، به بررسی آیین‌ها و آداب مختلف چین باستان پرداخته‌ است؛ آیین‌هایی چون آیین مربوط به بلوغ، ازدواج، دیدار، کمانداری، ضیافت، دیدار، خاکسپاری و عزاداری، بعد از عزاداری، قربانی، خانواده و … .

کتاب پس از مقدمه در بیست و دو فصل تنظیم شده است. منظور از آیین و آداب چیست؟، کاربرد آیین و آداب، انواع آیین و آداب، عناصر کلیدی در آیین و آداب، آیین و موسیقی، اصول کشور ایده‌آل بر پایه قوانین مربوط به انسان و آسمان، کتاب آیین و آداب (ای لی)، کتاب شعائر (لی جی)، آیین بلوغ، شروع آیین و آداب، آیین ازدواج، آیین دیدار، آیین کمانداری، آیین ضیافت، آیین و آداب مربوط به دیدار، لباس مورد استفاده در مراسم خاکسپاری و عزاداری (1)، لباس مورد استفاده در مراسم خاکسپاری و عزاداری (2)، آیین خاکسپاری، آیین و آداب بعد از عزاداری، آیین و آداب مرتبط با آرامش روح، آیین مربوط به قربانی و اهدای پیشکش برای کنفوسیوس، آیین و آداب خانواده و مکاتبه: آیین قبل از دیدار بخش‌های کتاب را شامل می‌شود.

کتاب «فرهنگ آیین و آداب چین باستان» نوشته پنگ لین با ترجمه احسان دوست‌محمدی در 463 صفحه و قیمت 285 هزار تومان از سوی انتشارات کوهسار منتشر شد.

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان شهید محمدحسین علی اکبری، خیابان شهید محمدعلی نقدی، پلاک 23، طبقه 2، واحد 3

تمام حقوق این سایت برای انتشارات آبادبوم محفوظ است 1402.