محصول به سبد خرید اضافه شد
0

نگاهی به مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام با شرق آسیا

دسته‌بندی: خبرهای تاریخ
تاریخ: 8 خرداد 1402
بازدید: 83

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، پژوهشکده تاریخ اسلام کتاب «ورود اسلام به کره؛ گزارشی تاریخی» نوشته هی-سو لی با ترجمه مشترک مجتبی خلیفه و فاطمه رستمی‌راد را به چاپ رسانده است. 

در کتاب «ورود اسلام به کره؛ گزارشی تاریخی» نوشته «هی-سو لی» استاد دانشگاه هانیانگ سئول مناسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهان اسلام با جنوب شرق آسیا اعم از چین، کره و ژاپن بررسی شده است. این اثر تقریباً کامل­‌ترین پژوهش درباره مناسبات جهان اسلام و جنوب شرق آسیا به زبان انگیسی است. در کتاب ورود اسلام به کره، سیری یکپارچه از مناسبات جهان اسلام و جنوب شرق آسیا با تأکید بر شبه‌جزیره کره، به گونه‌ای مستند طی سراسر دوره اسلامی روایت شده است. ویژگی مهم این اثر تسلط هی-سو لی به زبان‌­های فارسی، عربی، ترکی (ترکی عثمانی و استانبولی)، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، چینی، ژاپنی و کره‌­ای و همچنین بهره بردن از منابع دست اول، اسناد و تحقیقات به همه این زبان­‌ها در نگارش کتاب است.

کتاب «ورود اسلام به کره؛ گزارشی تاریخی» نوشته هی- سو لی استاد دانشگاه هانیانگ سئول از جنبه‌های مختلف دارای ویژگی‌هایی است که مترجمان را به ترجمه آن سوق داده است. موضوع کتاب برخلاف عنوان اثر، مناسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهان اسلام با جنوب شرقی آسیا اعم از چین، کره و ژاپن است. حتی حجم مطالب مربوط به چین در حدود نیمی از مطالب کتاب را شامل می‌شود. البته با توجه به اینکه در طول تاریخ پیشامدرن، مناسبات غرب آسیا با کره از طریق چین صورت می‌گرفت، این نکته تا حد زیادی قابل توجیه است.

کتاب در سه فصل با عناوین زیر تدوین شده است؛ «ارتباط از طریق مسیرهای دریایی»، «مناسبات جاده ابریشم (سده سیزده تا پانزده میلادی/هفتم تا نهم قمری)» و «سیاست اتحاد اسلام و انتشار اسلام در شرق آسیا (اواخر سده نوزدهم- اوایل سده بیستم میلادی)»

با وجود آنکه کتاب بیش از دو دهه پیش به نگارش درآمده، تقریبا کامل‌ترین اثر درباره مناسبات جهان اسلام و جنوب شرق آسیا به زبان انگلیسی است. همچنین با توجه به اینکه تا کنون هیچ اثر جامعی به فارسی درباره مناسبات جهان اسلام و ایران با چین نوشته نشده است، این کتاب از اهیمت خاصی برخوردار است. 

کتاب «ورود اسلام به کره؛ گزارشی تاریخی»، مناسبات ایران و جنوب شرق آسیا از مسیر دریایی و چه مسیر زمینی به دوران باستان را منعکس می‌کند. دستکم بر اساس منابع مکتوب می‌توان مناسبات ایران و چین را به عصر اشکانیان مربوط دانست. قدیمی‌ترین گزارش درباره تجارت ردیایی خلیج‌فارس با شرق آسیا، مربوط به سده اول میلادی است. در کتابی با عنوان سفرنامه یا رهنامه دریای اریتره نوشته فردی یونانی به اهمیت بندر اُبُله در خلیج‌فارس و تجارت آن با سواحل دریای اریتره( اقیانوس هند) و جنوب شرقی آسیا اشاره شده است.

پژوهشکده تاریخ اسلام کتاب «ورود اسلام به کره؛ گزارشی تاریخی» نوشته هی-سو لی با ترجمه مشترک مجتبی خلیفه و فاطمه رستمی‌راد در 328 صفحه و به بهای 100 هزار تومان به چاپ رسیده است. 

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان شهید محمدحسین علی اکبری، خیابان شهید محمدعلی نقدی، پلاک 23، طبقه 2، واحد 3

تمام حقوق این سایت برای انتشارات آبادبوم محفوظ است 1402.