محصول به سبد خرید اضافه شد
0

نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران برگزار می‌شود

دسته‌بندی: خبرهای تاریخ
تاریخ: 3 بهمن 1401
بازدید: 113

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران 10 اسفندماه 1401 برگزار می‌شود. این همایش به اهتمام دانشگاه بیرجند و با حضور استادان و پژوهشگران گویش‌شناسی کشور برگزار خواهد شد. سرزمین وسیع ایران با قومیت‌های مختلف آمیزه‌ای از جلوه‌های زیبای بینازبانی و بینافرهنگی است که در خلال اعصار متمادی با محوریت زبان فارسی با یکدیگر به شکل مسالمت‌آمیزی در تعامل بوده‌اند. این تنوعات زبانی و گویشی قابل توجه در واقع پنجره‌ای رو به مطالعات فرهنگ‌پژوهی و مردم‌شناسی است. لذا حفاظت و حراست از این گنجینه‌های فرهنگی و میراث معنوی وظیفه‌ای است که در عصر حاضر بیش از پیش بر گردن سازمان‌ها و نهادهای دانشگاهی و فرهنگی سنگینی می‌کند نا شاید از رهگذر ثبت و مستندسازی آنها به مقوله احیای زبان‌ها و گویش‌های در معرض خطر پرتوی نو افکند. 

مطالعات گویشی زمانی از جذابیت‌های متنوع‌تری برخوردار خواهد شد که زبان‌ها و گویش‌ها در نواحی مرزی و سرحدات در مجاورت هم قرار می‌گیرند. طبعاً این همجواری و تعاملات زبانی و گویشی در دو سوی مرز در خلال زمان، موجب داد و ستدهای زبانی از جمله وام‌گیری‌های زبانی در میان گویشوران شده که در مطالعات زبان‌شناسی امروز ذیل مدخل «تماس زبانی» (Language Contact) به ویژه برای متخصصان زبان‌شناسی اجتماعی از منظر تطبیقی در عرصه ملی و بین‌المللی جذاب و جالب توجه به نظر می‌رسد. از دیگر سو چنین مطالعاتی به سهم خود می¬تواند گامی در راستای همگرایی فرهنگی میان ایران و کشورهای همسایه تلقی شود.

بیرجند در زمره شهرهای مرزی ایران است و مرزی بودن از حیث مطالعات گویشی از مزایای نسبی آن محسوب می‌شود. چون زمینه چنین مطالعاتی در ایران تاکنون کمرنگ بوده است، لذا فرصت مغتنمی فراروی دانشگاه بیرجند است د که با بهره‌گیری از مزیت نسبی خود، پیش قراول مطالعات این رویکرد علمی در ایران شود و نخستین همایش ملی را در زمینه تعامل زبان‌ها و گویش‌های مرزی برگزار کنند و از این رهگذر به ارائه و معرفی آخرین مطالعات این حوزه میان‌رشته‌ای اقدام کنند و به علاوه به سهم خود به بررسی کیفی تعامل زبان‌ها و گویش‌های نواحی مرزی با زبان فارسی به عنوان عامل وحدت و انسجام ملی پرتوی تازه افکند.

در پی استقبال علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد ملی مهلت ارسال مقاله به این همایش ملی با عنایت به تعطیلات اداری اخیر و نیز زمان آزمون‌های دانشگاهی تمدید شده است. امید می‌رود این کنفرانس تخصصی در سایة تشریک مساعی استادان و دانشجویان علاقه‌مند در تحقق اهداف خود مؤثر افتد و پژوهش‌های این حوزه را یک گام به پیش برد. مراسم رونمایی از کتاب‌های نوین تخصصی این حوزه و نیز تقدیر از خادمین اصیل گویش‌شناسی ایران به عنوان برنامه‌های جانبی این همایش ملی پیش‌بینی شده است.

همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران با هدف تبادل دانش بین صاحب‌نظران مرتبط و نیز معرفی دستاوردهای پژوهشی استادان و دانشجویان در زمینه زبان‌ها و گویش‌های نواحی مرزی ایران به ویژه از منظر تطبیقی با زبان‌ها و گویش‌های مرتبط در آن سوی مرز و در سطحی کلان، حمایت از زبان‌ها و گویش‌های رو به زوال در مناطق مورد اشاره برنامه‌ریزی شده است.

نخستین همایش ملی زبان‌ها و گویش‌های مناطق مرزی ایران به اطلاع می‌رساند که با عنایت به ملاحظه امتحانات دانشجویی و نیز تعطیلات اداری اخیر، مهلت ارسال مقاله به این همایش تا 10 بهمن ماه 1401 تمدید شد. پژوهشگران علاقه‌مند می‌توانند با مطالعه راهنمای تدوین مقاله در وبگاه همایش به آدرس https://conf.birjand.ac.ir مراجعه کنند و نسبت به ثبت نام و سپس ارسال مقاله خود تا تاریخ یادشده اقدام کنند.

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان شهید محمدحسین علی اکبری، خیابان شهید محمدعلی نقدی، پلاک 23، طبقه 2، واحد 3

تمام حقوق این سایت برای انتشارات آبادبوم محفوظ است 1402.